Данните от 188 държави показват, че растежът на площите и предприятията през 2022 г. далеч надхвърля този от предходните години, главно поради увеличението им в Австралия и Индия. Това се вижда в 25-ото издание на годишника „Светът на биологичното земеделие“, което се издава от Изследователския институт по биологично земеделие, Фрик, Швейцария (FIBL), на който Фондация БИОСЕЛЕНА е партньор.
Проучването показва, че в края на 2022 г. 96,4 милиона хектара са били обработвани по биологичен начин, което е увеличение от 26,6 процента или 20,3 милиона хектара спрямо 2021 г. Австралия показа огромен ръст (+17,3 милиона хектара) и с 53 милиона хектара все още е страната с много биологични площи, следвана от Индия, новото номер 2 (4,7 милиона хектара), където площта също рязко се увеличава. Площите за биологично отглеждане нарастват във всички континенти. Над половината от площите с биологични култури са в Океания (53,2 милиона хектара). Следват Европа с 18,5 милиона хектара и Латинска Америка с 9,5 милиона хектара.
През 2022 г. 2,0 процента от земеделската земя в света е била обработвана по биологичен начин. Много държави обаче имат много по-висок дял: Лихтенщайн е на върха с 43 процента, следван от Австрия (27,5 процента) и Естония (23,4 процента). В 22 държави 10 процента или повече от общата земеделска земя е обработвана по биологичен начин.
През 2022 г. са докладвани и 4,5 милиона биологични земеделски стопанства и предприятия, което е увеличение от близо 26 процента, главно поради силния растеж в Индия. Индия също е страната с най-много биологични ферми през 2022 г. (2,5 милиона ферми).
През 2022 г. пазарът на органични продукти възлиза на почти 135 милиарда евро
На първо място са САЩ с търговия в размер на 56,6 млрд. евро, следвани от Германия (15,3 млрд. евро) и новият номер 3 Китай (12,4 млрд. евро). Докато няколко страни в Европа претърпяха спад или стагнация, продажбите на дребно се повишиха в Канада (+9,7 процента) и Съединените щати (+4,4 процента). Швейцарците харчат най-много за биологични храни (средно 437 евро на глава от населението), а Дания продължава да има най-висок пазарен дял на биологични продукти с 12 процента от общия пазар на храни.
Динамичността на биологичния сектор се отразява и в разнообразните законодателни дейности в различни страни за насърчаване на биологичното земеделие. Много държави стартираха планове за действие или други политически мерки за насърчаването му. Тази положителна тенденция се отразява в увеличаването на напълно приложените национални разпоредби за биологично земеделие, които се прилагат вече в 75 страни през 2023 г.
Данните са от наръчника „Светът на биологичното земеделие“, издание на Изследователския институт по биологично земеделие.