Quantcast
Channel: Биоселена
Viewing all articles
Browse latest Browse all 23

За пръв път от 2017 г. насам в България има увеличаване на биологичното производство

$
0
0

Международна конференция „Биологичното производство – предизвикателства и тенденции“

 За пръв път от 2017 г. насам в България има увеличаване на биологичното производство. Тази информация бе изнесена на международната конференция „Биологичното производство – предизвикателства и тенденции“, която се състоя на 25 и 26 юни в Пловдив.

Конференцията бе организирана за осма поредна година от Министерството на земеделието и храните и  Българска асоциация Биопродукти с активното участие на Фондация за биологично земеделие Биоселена и всички заинтересовани организации.

За първи път от 2017 г. насам имаме сериозно увеличение на площите – с 35%. Основно увеличението идва от по-големия брой животновъдни ферми. На лице е почти тройно увеличение на броя на говедата, голям ръст имаме и при овцете. Това след себе си ще доведе до повече биологична продукция от месо и мляко, която да се предлага на пазара”, съобщи Стоилко Апостолов, управител на „Биоселена”.

Ресорният заместник-министър Таня Георгиева каза на откриването на конференцията, че в новия програмен период за биосектора са заделени близо 410 млн. евро в интервенциите за биологично растениевъдство, животновъдство и пчеларство, които са за плащания както към сертифицираните биопроизводители, така и за стопаните в преход.

  • Представените данни от дирекция „Биологично производство” на агроминистерството, сочат около 3% ръст на биологичните оператори на годишна база през 2023 г. Техният брой е 5026, от които 4400 са земеделски стопани. Броят на животновъдите е 400.
  • Биоплощите у нас през 2023 г. спрямо 2021 г. са скочили със 71%, достигайки 147 000 ха, което е 3% от общата използвана площ. Най-сериозно са се увеличили зърнените култури – с 48%, а пасищата – с над 2,5 пъти.
  • Отчитат се повече площи с круши и сливи, а при ябълките ръстът е с 15%. Зеленчуковите биоплощи в България обаче намаляват през миналата година. Същата е съдбата на биологичния пчелен мед. Производството му е намаляло със 7%, достигайки до 2 970 тона.
  • Впечатляващ ръст бележат биологично отглежданите говеда и биволи  – с над 120% . Броят на биоговедата през 2023 г. достига 30 500, от които 3 500 са млечни крави, произвели 11 500 тона мляко. Положителен тренд има също при овцете и козите, като броят им достига съответно до 40 000 и 8 000.

Вижте презентацията за развитието на биологичното производство в България – Павел Чанов – дирекция „Биологично производство“, МЗХ.

Сред темите, които бяха представени, бяха още пазарът на дребно на биологични храни в България  и потребителските нагласи, биологичните храни в българските супермаркети  и опита на търговски вериги, най-новите тенденции в продажбите на биопродукти.

Бе обърнато внимание и на чуждестранния: практиките в Гърция за използване на биологични продукти в публичния сектор.

Беше представена и новата Наредба за екологичните изисквания към определени продукти, предмет на обществени поръчки: кога влиза в сила, как ще се прилага.

Имаше представяне на промените в схемите “Училищен плод“ и „Училищно мляко“ – новости при прилагането на схемите за учебна година 2024-2025. Бяха представени обобщени данни за доставени количества биологични плодове, зеленчуци, млечни продукти и пчелен мед и изплатени средства през последните три учебни години. Биологична ферма – производител на биологични плодове и зеленчуци сподели своя опит в участието си по училищните схеми и направи предложения за оптимизиране на схемите.

Вторият ден бе посветен на възможностите за увеличаване на биологичното производство в страната: ключов фактор за растеж на целия сектор. Ферма „Москос“ от гр. Кастория, носител на наградата ЕВРОПЕЙСКИ БИО ФЕРМЕР ЗА 2023 ГОДИНА на IFOAM Ogranics Europe и на Европейската комисия, сподели своя опит.

Състоя се и дискусия как държавата подпомага биологичното производство в България – обобщение на всички интервенции, по които могат да кандидатстват биологичните производители в България и новости в правилата за кампания 2024  г. Ще има специална презентация за последната кампания 2023 г. и често срещани грешки при заявяването на екосхеми и интервенции, свързани с биологичното производство.

Заключителният панел бе посветен на необходимостта от знания и технологии за успешно биологично производство и как те да достигнат до фермерите. Бяха представени европейски политики за съветнически услуги и подпомагане на биопроизводителите, европейски платформи с обучителни материали за биологично производство, както и консултациите за биопроизводителите, предоставяни от Националната служба за съвети в земеделието.

По традиция в края на конференцията бе организиран коктейл с български биологични продукти.

Вижте тук конференцията:
Първи ден, първа част

 

 

Първи ден, втора част

 

 

Втори ден

 


Viewing all articles
Browse latest Browse all 23

Trending Articles